חיפוש חופשי

חפש

שאלות נפוצות

● מהו מאו"ר?
מאו"ר (מאגר אובייקטי-למידה ברשת) הנו פורטל – שער כניסה – למאגרי מידע ולחומרי לימוד פתוחים שנמצאים ברשת. מטרתו העיקרית של מאו"ר היא לסייע למשתמשים לאתר בקלות ובאופן מרוכז חומרי לימוד דיגיטאליים, אשר פותחו על ידי קהילת המורים במוסדות החינוך וההשכלה ועל ידי יצרני וספקי תוכן לימודי. המרכיב המרכזי בפורטל הנו מאגר מידע, המאפשר לבצע חיפוש בעברית ומציג מידע (מטה-דאטה) אודות חומרי לימוד המצויים ברשת וקישור ישיר אליהם. מאו"ר מקושר גם למאגר אובייקטי הלמידה האמריקאי merlot, וכתוצאה מכך מתרחבות מאד אפשרויות החיפוש וכמות חומרי הלימוד המוצגים למשתמש. בנוסף מציג הפורטל קישורים למאגרי מידע נוספים שאינם בהכרח דיגיטאליים ומאפשר ליצור קהילות לומדים סביב נושא או תחום דעת, לכתוב ביקורת ולהעניק ציון לפריטי מידע הרשומים במאגר.
● אילו חומרי לימוד ניתן למצוא במאו"ר?
במאגר מאו"ר רשומים חומרי לימוד דיגיטאליים, אשר התפרסמו ברשת וניתן להציג אליהם קישור (link) פעיל. מאו"ר פונה לקהלי יעד מגוונים בתחום החינוך וההשכלה, החל מכיתות היסוד של בית הספר וכלה במוסדות להשכלה גבוהה ובלימודים מתקדמים. כיוון שכך, שואף מאו"ר להציג קישורים לחומרי לימוד בכל המקצועות ותחומי הדעת הנלמדים ולהכיל מגוון רב של סוגי מידע וייצוגי מידע - טקסטואליים, ויזואליים ואודיו-ויזואליים. חומרי הלימוד מסווגים על פי נושאים ותתי-נושאים ועל פי סוג המידע כגון מטלות, הרצאות, מערכי שיעור, סרטונים ומצגות - וניתן לאתר אותם על פי מאפיינים אלה במנוע החיפוש של המאגר.
● מי מנהל את מאו"ר וכיצד יוצרים קשר?
מאו"ר נוסד תוך שיתוף פעולה של איגוד האינטרנט הישראלי, משרד החינוך ומחב"א (מרכז החישובים הבינאוניברסיטאי). הקמת המאגר והניהול השוטף מבוצעים על ידי מיט"ל: מרכז ידע טכנולוגיות למידה, יחידת משנה של מחב"א שמשרדיה נמצאים בבניין הנדסת תוכנה באוניברסיטת תל-אביב. טל': 03-6460555 דוא"ל: meital@mail.iucc.ac.il
● מהו מאגר מרלו ומה הקשר בינו לבין מאגר מאו"ר?
מאגר מרלו (merlot) הנו מאגר פתוח של חומרי למידה הפונה בעיקר למורים, מרצים וסטודנטים ברמה אקדמית. מרלו, הפועל גם כקהילה לומדת, פתוח לציבור הרחב ומכיל כיום מידע וקישורים אודות עשרות אלפי אובייקטי למידה מקוונים. מרלו מנוהל על ידי צוות הפועל באוניברסיטת קליפורניה.
מאגר מאו"ר פועל למעשה מתוך מאגר מרלו ומשתלב בבסיס הנתונים של מרלו. כתוצאה מכך, כל פריט מידע אשר מקוטלג במאו"ר, נכנס באופן אוטומטי למאגר מרלו. בהצטרפות למאו"ר, הנכם נרשמים למעשה גם למרלו ופרופיל המשתמש שלכם מוצג במרלו.
● כיצד מחפשים פריטי מידע במאו"ר?
אין צורך בהרשמה למאגר כדי לחפש חומרי לימוד.
ניתן לבצע חיפוש פשוט על ידי כתיבה בטקסט חופשי בחלון החיפוש המוצג בדף הבית. כדי לעדן את החיפוש ולקבל תוצאות יותר ממוקדות, מומלץ להיכנס לחיפוש מתקדם – זהו מסך הצגת השאילתה, בו ניתן לבצע חיפוש מתקדם ולהוסיף למילות החיפוש תנאים נוספים כגון שפה, סוג קובץ, נושא/תחום דעת, מחבר הפריט, תאריך ההוספה ועוד.
על יד כל חלון חיפוש נמצא סמליל בצורת האות i, עימדו עליו עם הסמן וקראו את ההנחיות בנוגע לאפשרויות איתור המידע בשדה זה.
בסיום הצגת השאילתה, לחצו על כפתור ביצוע החיפוש. עתה תוצג בפניכם רשימת תוצאות החיפוש ובראשה מספר התוצאות שנמצאו. ניתן למיין את רשימת התוצאות על פי מאפיינים שונים. לצפייה בפריט עצמו, לחצו על הכותרת שלו והקישור ייפתח בחלון נפרד. כדי לקבל מידע נוסף על הפריט לחצו על כפתור "מידע נוסף" לחזרה לתוצאות החיפוש לחצו על כפתור "חזרה לתוצאות החיפוש".
● מדוע כדאי להירשם למאו"ר?
אם ברצונכם לתרום פריטי מידע למאו"ר, ליצור אוסף של פריטים אשר עשוי לשמש כמערך שיעור, סילבוס לקורס ועוד, לכתוב ביקורת, להעניק ציונים, להציג פרופיל משתמש, או להצטרף לקהילות של מאו"ר/מרלו, עליכם להירשם למאגר. אם ברצונכם לאתר פריטי מידע וחומרי לימוד בלבד, אין צורך בהרשמה. ההרשמה למאו"ר אינה כרוכה במחויבות כלשהי והיא מהווה, כאמור, גם הרשמה למרלו.
● כיצד נרשמים למאו"ר?
היכנסו לדף הבית, לחצו על 'משתמש חדש' ומלאו את טופס ההרשמה שייפתח. על יד כל שדה בטופס נמצא סמליל בצורת האות i. עימדו עליו עם הסמן וקראו את ההנחיות בנוגע למילוי שדה זה. שימו לב לשדות המסומנים בכוכבית. אלו הם שדות אשר חובה לרשום בהם פרטים. בסיום ההרשמה תתבקשו לאשר כי הנכם מסכימים לתנאי השימוש של מרלו/מאו"ר.
● כיצד משחזרים שם משתמש וסיסמה שנשכחו?
היכנסו לדף הבית, לחצו על שכחתי סיסמה. בחלון שייפתח, רשמו את כתובת הדוא"ל אשר מסרתם בשלב ההרשמה. רשמו גם את שם המשתמש, אם ידוע לכם לחצו על "שלח". שם המשתמש שלכם ו/או סיסמה חדשה יישלחו לכתובת הדוא"ל. פעלו על פי ההוראות שתקבלו בהודעת הדוא"ל
● כיצד תורמים פריטי מידע למאו"ר?
כדי לתרום פריטי מידע למאו"ר יש להרשם באמצעות טופס ההרשמה ולאחר מכן ללחוץ על תרומת חומרים. במקרה שזוהי כניסתך הראשונה למערכת באותו יום, תתבקש להקליד פה את שם המשתמש והסיסמה שמסרת בעת ההרשמה. לאחר שתזוהה על ידי המערכת ותכנס לקישור תרומת החומרים, יפתח טופס תרומת חומרים. הטופס כולל ארבעה שלבים. על יד כל שדה נמצא סמליל בצורת האותi . עימדו עליו עם הסמן וקראו את ההנחיות בנוגע למילוי שדה זה. שימו לב לשדות המסומנים בכוכבית *. אלו הם שדות אשר חובה לרשום בהם פרטים.
במקרה שתשכחו לרשום מידע בשדה חובה, לא תוכלו להתקדם לשלב הבא.
● האם תורמי הפריטים רשאים לקטלג במאגר פריטי מידע שנוצרו על ידי אנשים/ארגונים אחרים?
במאו"ר ניתן ליצור הפרדה בין תורם פריט המידע לבין מחבר המידע. מאגר מאו"ר פועל כמתווך, במטרה לסייע למשתמשים להגיע לחומרי לימוד אשר נמצאים ממילא ברשת וזמינים לכל. מאו"ר אינו מאחסן פריטי מידע, אלא רק מפנה את המשתמשים באמצעות קישורים אל הפריטים, המאוחסנים באתר אחר. כיוון שכך, רשאי כל אדם לקטלג במאגר פריטי מידע שנוצרו על ידי אנשים או ארגונים אחרים ובלבד שימסור מידע מדויק ככל שניתן אודות שם המחבר, הארגון היוצר, זכויות השימוש וכד'.
● מה היא שיטת הקטלוג הנהוגה במאו"ר?
מבנה השדות ושיטת הקיטלוג הנהוגים במאור מבוססים על תקן ישראקור. (ISRACore) התקן הישראלי לאפיון והגדרה של אובייקטי למידה, שפותח על ידי מחב"א ואיגוד האינטרנט הישראלי.
התקן מגדיר מידע על האובייקט לפי פרמטרים רבים, כגון: הגדרת שדות לחיפוש, אוצר מילים לאפיון האובייקט (thesaurus), אפשרות להוספה, תיקון מידע לאחר יצירת האובייקט ועוד.
חלקים נוספים של התקן מגדירים את מעטפת המידע. הפרמטרים שמציע תקן הישראקור מסייעים באיתור, הערכה ושיתוף משאבי הלמידה.
● כיצד מעדכנים מידע בפריט שכבר נמצא במאגר?
כל משתמש רשאי לעדכן מידע אך ורק בפריטים שנתרמו על ידו. בשלב זה לא ניתן לעדכן מידע דרך מאו"ר. לצורך עדכון המידע בפריטים שנתרמו על ידיכם היכנסו למאגר Merlot. בקוביית ה log in רשמו את שם המשתמש (user name) והסיסמה (password) עמם נרשמתם למאו"ר ולחצו על log in. המערכת תזהה אתכם בברכת welcome ותציג את שמכם.
לחצו על edit your profile המצוי מתחת לשמכם. הפרופיל שלכם ייפתח (תוכלו לערוך אותו על ידי לחיצה על edit). אם ברצונכם לערוך את המידע בפריטים שתרמתם, לחצו על submitted materials. תיפתח תצוגה של רשימת הפריטים שתרמתם למאגר. לחצו על כותרת הפריט שאותו תרצו לערוך ובדף שייפתח לחצו על edit material. עתה יוצג בפניכם כרטיס הקיטלוג של הפריט ותוכלו לעדכן את המידע בשדות הרצויים. בסיום העדכון לחצו על כפתור submit.
● מהו רישיון creative commons המוצג בהקשר לזכויות השימוש בחלק מן הפריטים?
קריאטיב קומונס (Creative Commons או CC) הוא ארגון בינלאומי שמטרתו לאפשר ליוצרים לשתף יצירותיהם עם אחרים ולהעניק להם הרשאות רחבות, יותר מאלו שמתאפשרות דרך דיני זכויות היוצרים. רישיון קריאטיב קומונס משמש ליצירת הסכמה אודות אפשרויות השימוש בפריט מידע המוצג ברשת. בעל זכויות היוצרים מצמיד לפריט המידע רישיון דיגיטלי ומפרט באמצעותו אילו שימושים הנו מתיר לאחרים לעשות בפריט המידע אשר בבעלותו. ההרשאות מבוססות על כללים משותפים שנוצרו על ידי ארגון קריאייטיב קומונס ומוצגות באמצעות סמלים מקובלים.
למידע נוסף ולהכרת סוגי הרישיונות היכנסו לאתר הסניף הישראלי של קריאייטיב קומונס.